מחלת יתר לחץ דם אשר פורצת בזמן השרות הצבאי , יכולה להיות קשורה לסטרס מתמשך , לעומס בשעות עבודה , ולגורמים אחרים אשר אופייניים אך ורק לשרות הצבאי.
המאמר יעסוק אך ורק בקשר בין סטרס לבין השרות הצבאי. ההגדרה של סטרס , היא עומס אשר הגוף מתקשה לעמוד בו. בדרך כלל חיילם וקצינים בדרגות בכירות נתונים לסטרס מתמשך ולעודף במשימות. אחד מתתי האלופים אשר פגשתי אמר לי שצבא הוא גוף תובעני , אחרת הוא יתנהל כמו כל המערכות.
בהיות של הצבא גוף תובעני הוא דורש מהמשרתים בו עומס עבודה תוך ויתור על שעות שינה. עומס העבודה הוא הסטרס , לצדו באות גם עומס של משימות והמשמעות הנלווית אליהם בזמן טעות.

טעות צבאית בשונה מטעות אזרחית , יכולה לעלות לא פעם בחיי אדם . החלטות של הדרגים הבכירים בצבא יכולות להוביל לאובדן חיי אדם. צבא עוסק בחיי אדם בפעילות היום יומית שלו מרמת החייל הפשוט ועד לרמת הרמטכ"ל.

היות וכך נדרשים מקבלי ההחלטות , הקצינים , לקבל החלטות אשר קשורות בגורל חיילים. יחד עם זאת נדרשים אותם דרגים בכירים לתת דין וחשבון , בפני הגורמים אליהם הם כפופים , דבר אשר מעמיד אותם ביתר עומס וסטרס . אין להתייחס לדברים כפי שהם קורים במערכת החיים האזרחיים. במערכת החיים האזרחיים בשונה מן החיים בצבא , הצבא הוא לא גמיש , הגמישות בצבא לא קיימת , קצין לא יכול להחליט שהוא לא ממלא אחר הפקודות.

הפקודות הן פקודות כל מי שכפוף אליהן צריך לבצע אותם. לצד הפקודות קיימות דרישות , לייצר תוכן , לבצע פעילות מבצעית שוטפת , לתחזק כלים , והכל בזמן קצר , ותוך ביצוע המטלות ברמת הדיוק הגבוהה ביותר.

כובד האחריות של הקצינים , על כל צעד ושעל ועל כל החלטה שהם מקבלים , מביא לידי מצב של סטרס ממנו הם לא יכולים להשתחרר , אף אחד בצבא לא יתחשב בהם ותמיד מצפים מהם למלא אחר המטרות בצורה המהירה והמדויקת ביותר. אצל חלק מן המשרתים , לא אצל כולם הסטרס בשלב מסוים נותן את אותיותיו אחת התצורות בהם נותן הסטרס את אותותיו היא באמצעות עליה קובעה בלחץ הדם.

עליה קבועה בחלץ הדם היא סיכון קיומי במידת מה , שכן עליית לחץ דם עשויה ואף יכולה לחשוף את מי שסובל מממנה לקשת שלמה של מחלות , לרבות מחלות לב , שינויים מבניים בלב , ואף מחלות כגון , שבץ מוחי , מה שיכול להותיר בהם נכות קשה ביותר.

הטיפול בלחץ הדם הוא תרופתי, ברם כל עוד שהגורם יוצר הסטרס לא מטופל , לאמור הסובל ממחלת יתר לחץ דם לא מפסיק את השרות , אין בטיפול לכשעצמו לעזור לאותו אדם , והוא יכול למצוא את עצמו כמי שעומד בפני בעיות רפואיות לא פשוטת כאלו שספק אם היו פקודות אותו אלמלא היה משרת בצה"ל בתפקיד בו הוא משרת.

חשוב להבין ישנו קשר סיבתי ממשי בין סטרס לבין יתר לחץ דם . סטרס הוא גורם או אחד מן הגורמים אשר משפיעים על יתר לחץ דם , קצין התגמולים מכיר ואף צריך להכיר במחלת יתר לחץ הדם אשר פרצה בזמן השרות הצבאי. החשיבות שבהכרה במחלת יתר לחץ הדם נובעת בראש ובראשונה מתוך הסתכלות קדימה להמשך החיים , וזאת על מנת שאם חלילה וחס , יהיה מצב של סיבוך על ידי התקף לב או שבץ מוחי , יהיה מי שיכול לטפל בתוספת הלא חיובית הזאת וזהו אגף השיקום במשרד הביטחון.