הלם קרב

הלם קרב מופיע בעקבות חוויה טראומתית שחווה לוחם בעת לחימה או בזמן פעילות ביטחונית. מדובר, למעשה, בתגובה נפשית חזקה מאוד המקשה על הלוחם להמשיך את פעילותו כלוחם ואף מעבר לכך. יש לציין כי אותה תגובה, עשויה להופיע גם באופן מיידי וגם לאחר זמן רב, רק שאם היא מופיעה לאחר זמן רב הרי שמדובר בפוסט טראומה.-בשני המקרים יכולה להיגרם ירידה תפקודית משמעותית. במקרים חמורים, מתגלה הנפגע כסובל מפגיעה שורשית ומורכבת, העלולה להתפתח לכדי פוסט טראומה עמוקה יותר.

הגורמים להלם קרב

חוויית הלחימה כרוכה במצבי לחץ קיצוניים. סכנת הנפשות המרחפת עשויה לטלטל את נפשו של הלוחם, והשלכותיה עשויות להיות חמורות. בנוסף, עצם הפעילות באי וודאות מוחלטת ובחוסר שליטה על המתרחש, מוסיפה משקל רב לתגובה הטראומתית. במלחמות, המאופיינות בסיטואציות רבות שכאלו, אחוזים ניכרים מהפגועים הם למעשהפגועים נפשית.

סימפטומים וסימני זיהוי

מבחינה פיזית, ניכרים שינויים רבים המעידים על מצב נפשי מעורער. סביר לראות בהיבט הפיזי תשישות וקשיי שינה ובהיבט הנפשי, דיכאון, תנודות מצב רוח קיצוניות, תסמינים פסיכוטיים ואף תנועות של התכנסות. כמו כן, ייתכנו שינויים בהתנהלות וביחס לסביבה, כאשר עשויים להופיע תוקפנות ותגובות נוקשות לסובבים.

המצב בארץ ודרכי הטיפול

בישראל מוכרים כ – 4,000 נכי צה"ל הפגועים מהלם קרב או פוסט טראומה . לצערנו, במדינה בה מלחמות הן עניין שכיח, והאיום הביטחוני קיים באופן תדיר, גוברים הלחצים והמתחים. יוצאי מלחמות הסובלים מהלם קרב אשר מתפתח לפוסט טראומה,  זכאים להכרה ממשרד הביטחון, לטיפול הולם ולקבלת הטבות מסוימות. לאחר תביעה מול קצין התגמולים ועמידה בפני ועדה רפואית, קיימים בישראל מספר מרכזים המתמחים בטיפול שיקומי הן ליוצאי צבא והן לנפגעי טרור. כמו כן, קיימים מגוון בתי חולים ומרפאות המספקים טיפולים לפגועי הלם קרב, ובינהם טיפול ביו-פידבק למטופלי פוסט טראומה.

מומחיות בייצוג חיילים שנפגעו

עורך הדין גיא בית-און הוא מומחה מזה שנים בייצוגם של נכי צה"ל ואנשי כוחות הביטחון. הוא מגיש תביעות כנגד משרד הביטחון במטרה לקבל את הכרתו של קצין התגמולים. לעורך הדין בית-און ניסיון רב של שנים, ובאמתחתו תיקים רבים בהם טיפל במקצועיות ובאמינות. הוא מטפל בכל סוגי הפגיעות – חבלות, מחלות גופניות ומחלות נפש, לרבות הלם קרב, הפרעות פוסט טראומתיות מסוג ,P.T.S.D הפרעות חרדה ומחלות נפש קשות מסוג סכיזופרניה.

אם גם אתה נפגעת בשירות הצבאי או בעקבותיו – אל תהסס!

צור קשר עוד היום לקבלת ייעוץ וייצוג משפטי הולם, מסור ומקצועי! 

 

צרו קשר

כתבות אחרונות

הלם קרב ופוסט טראומה

פוסט טראומה הנה תופעה מורכבת ומסובכת אשר מהווה פגיעה נפשית , בה הנפגע חווה או חי מחדש את הטראומה אותה עבר. החוויה מחדש מחזירה את הנפגע אל הטראומה. הסבל אשר נגרם לאותו נפגע אשר חווה מחדש את הטראומה אותה עבר הוא סבל גדול מאוד אשר מתבטא בדרך כלל בירידה תפקודית וקשיי תפקודי מאוד גדולים.

המשך קריאה »

הגשת תביעה נגד משרד הביטחון

הגשת תביעה נגד משרד הביטחון , דגשים חשובים בהגשת תביעה נגד קצין התגמולים בגין פציעה או מחלה.

המשך קריאה »

הגשת תביעה נגד משרד הביטחון

הגשת תביעה נגד משרד הביטחון , הנה מצב בו תובע אמור להגיש תביעה , בגין חבלה או מחלה אשר ארעו או התפתחו , בזמן שירותו הצבאי. התביעה נגד משרד הביטחון מוגשת על גבי טופס בקשה לקבלת זכות נכות מחלה או חבלה. אל התביעה נגד משרד הביטחון יש לצרף דו"ח פציעה , חומר רפואי רלוונטי ותצהיר.

המשך קריאה »

בית המשפט קבע: כל מי שמתגורר עם הוריו יוגדר כילד על פי חוק הדיור הציבורי

הפסיקה ניתנה בעקבות עתירת אם חד-הורית המתגוררת עם בנה בן ה-28 וביקשה לרכוש את דירתם, אך בחברת "עמיגור" נאמר לה שההנחה ניתנת רק להורים לילדים עד גיל 21

המשך קריאה »

מחלת יתר לחץ דם אשר פורצת בזמן השרות הצבאי

מחלת יתר לחץ דם אשר פורצת בזמן השרות הצבאי , יכולה להיות קשורה לסטרס מתמשך , לעומס בשעות עבודה , ולגורמים אחרים אשר אופייניים אך ורק לשרות הצבאי.

המשך קריאה »

מפת הגעה